Peníze, peníze, peníze

Měl jsem v poslední době možnost konfrontovat názory na peníze u tří lidí. Respektive čtyř, pokud započítám i sebe. Uvědomil jsem si to ale až ve chvíli, kdy jsme na angličtině porovnávali mezi sebou různé země světa. Každý z nás měl porovnat jeden svůj zvolený stát s tím sousedovic, a to v několika bodech. Shodou náhod (?) každý z nás stvořil alespoň jednu větu o alkoholu a alespoň jednu o penězích.

Nebudu ty názory moc komentovat, nechci dělat závěry, udělejte si vlastní, podle sebe…

  • Spolužák z angličtiny – student střední školy – jednou přišel s názorem, že chce vydělávat spoustu peněz. Statisíce měsíčně. A pak, až bude ve 40 zajištěný, si založí rodinu.
  • Kamarádka – studentka vysoké školy – vydělává hrubým odhadem 80-100 tisíc čistého měsíčně (ne, opravdu v tom není žádný sex). Nemá je ovšem kdy utratit, protože je celé dny v práci (která ji nebaví) či ve škole, z čehož také plyne, že je vlastně nemá ani s kým (koho by znala?) ani jak (nemá koníčky!) utratit.
  • Kamarád z práce – již dávno po škole – jak znám naši firmu, jistě nevydělává statisíce, ale podle svých slov má vše, co potřebuje a co chce. Jak se ale onehdá zmínil – chybí mu nějaký další smysl života, manželka a dítě, tedy něco, co opravdu stojí za to.

Sám za sebe musím říci, že když slyším někoho básnit o velkých příjmech, ptám se ho: “Vážně je potřebuješ? Nestačí ti mít tolik, kolik tě udělá štastným?

Bhútánský král přišel s teorií, která se vyučuje i na vysokých školách (ekonomického směru, pro šťouraly): místo Hrubého domácího produktu navrhl měřit Hrubé národní štěstí – vynechme fakt, že je zřejmě neměřitelné, ale i když: i o HDP se říká, že se jedná pouze o přesný součet nepřesných čísel…

Přidáno 29.1. v 13:04: čirou náhodou jsem nalezl jinde na internetu tyto dva zápisky, tématicky se sem skvěle hodí: letinka – Trochu o penězích a hodně o rukavici a Kyklop – 1.září obrazem

29. 1. 2006